2012-2013 Dönemi Eğitim Bursuna Katkı Sağlayan Aydınlık Yüzlerimiz AYDIN ERARSLAN
ÇETİN ÖNAL
DÜNDAR ERARSLAN
HAYATİ ERDÖNMEZ
KAZIM ERARSLAN
METİN ÖNAL X 5
MUSTAFA KAYA X 3
NUSRET DEMİRCAN X 2
YENER ÖNAL X 3

Üye İsmi

Parola


Latife Erarslan - Di GelKadınlar GünüDrum Kitchen Kaleden Kaleye Şahin Uçurdum
Azmi Aksoy Üzerine Bir Yazı
Kültür ve Sanat | Azmi Aksoy Kültür Merkezi
AZMİ BABA`da
Öğretmenlerin, öğrencilerin, dostların yakınların tüm bildiklerin "Azmi Baba`sı da öldü. Onu 20 Eylül günü güzel bir İstanbul sonbaharında, boğazın bir yakasında toprağa verdik...

Azmi Baba, Beşikdüzü Köy Enstitüsü ikinci dönem (1944 - 1945) mezunlarındandı. Memleketi Yeşilce`den başlayarak İstanbul`un okullarına değin nice yurt köşelerinde öğretmenlik yaptı. Yüzlerce öğrenci okuttu, yüzlercesine bilinç ve aydınlık taşıma savaşımını büyük bir özveriyle, inançla sürdürdü. O "ezen ve ezilen" arasındaki sınıfsal çelişkiyi özümlemiş, günübirlik öfkelere kapılmaktan uzak; bilgisinin sağ duyusunun ışığında üstüne düşeni eksiksiz yerine getiren gerçek bir aydın, gerçek bir demokrattı.

Emekli olduktan sonra bir köşeye çekilmedi. Gitti Yeşilce`sinde belediye başkanı seçildi. Yeşilce`yi Yeşilce yapmak için yoğun bir uğraş verdi. Kooperatifler kurdu ve kooperatifleşmeyi hızlandırdı. 12 Eylül onu Yeşilce`de buldu. Görevden alındı. Büyük kente göç etti. İstanbul da Ortaköy`e yerleşti. Yerleşti de ne oldu? Sık sık birinci şubeye ifadesine başvurulmak üzere konuk edildi. Yüksünmedi. En kızdığı zamanlarda bile sigara üstüne sigara yaktı, acıyı bal eyledi. Gün geldi akciğerlerine yenik düştü.

Bir güzel insan için ne söylenirse "Azmi Baba" içinde o söylenir. İnanmış bir demokrat. Yiğit özverili bir dost. Ona duyulacak en büyük saygı, gösterilebilecek en büyük sevgi daha güzel bir dünya için verdiği mücadeleyi bıraktığı yerden sürdürmeye devam etmektir.
 Azmi Aksoy Kimdir?
 Azmi Aksoy Üzerine Bir Yazı