2012-2013 Dönemi Eğitim Bursuna Katkı Sağlayan Aydınlık Yüzlerimiz AYDIN ERARSLAN
ÇETİN ÖNAL
DÜNDAR ERARSLAN
HAYATİ ERDÖNMEZ
KAZIM ERARSLAN
METİN ÖNAL X 5
MUSTAFA KAYA X 3
NUSRET DEMİRCAN X 2
YENER ÖNAL X 3

Üye İsmi

Parola


Latife Erarslan - Di GelKadınlar GünüDrum Kitchen Kaleden Kaleye Şahin Uçurdum
Yeşilce Kitabı

Ali Erdönmez'in yazdığı ve eski Yeşilce Belediye Başkanlarımızdan Sönmez Yılmaz'ın çalışmaları sonucunda basıma hazırlanan Yeşilce Kitabının internete aktarılmış hali.

114 sayfadan oluşan bu kitabı bilgisayar ortamına aktaran Onur Önal, Ozan Önal ve Barış Önal'a teşekkürler.

Kapak
Kapak


İlkelerimiz
Sevgi, Hoşgörü, Dayanışma, Çağdaşlık, Bilimsellik, Bölgesel Bütünlük.


Sunuş
Bu kitap 2000’li yıllara girerken Yeşilce geçmişinin yeniden gözden geçirilmesi, değerlendirilmesi; Yeşilce gerçeğinin ve ilkelerinin ortaya konması, yeni hedefler gösterilmesi amacıyla oluşturuldu.


Yeşilceli Olmak
Yeşilce toplumunun “çağdaş bir toplum” olarak tanımlıyoruz. “Çağdaş toplum” sözcüğü ile ne anlatmak isteniyor? Buna bir açıklık getirmek gerekir.


Yeşilce'nin Konumu
Yeşilce, Mesudiye-Çambaşı arasında küçük bir beldedir. Mesudiye’ye 12, Çambaşı’na 23 km. uzaklıktadır.


Mahalleler-Güzleler
Yeşilce; Merkez Mahalle ve Yeşilyurt Mahallesi olmak üzere iki mahalleden oluşur. Bu iki mahalle belediye kuruluncaya kadar tek muhtarlıktı. Belediye kurulduktan sonra iki mahalle muhtarlığı haline geldi. Yeşilce’nin Çukuralan, Kıyıyurt ve Kızılağaç olmak üzere üç yaylası; Isırganlık, Gökçukur, Kaldıracaktaş, Bağlama, Hüdaverdi, Arpayeri, Çataloluk, Kekiklik, Ayıkurtağzı, Eğrice-su, Bakacak ve Karabulu olmak üzere 12 güzlesi vardır.


Çağman
Çağman, 1920’li yıllara kadar bir Rum köyü olarak kalmış, İstiklal Savaşı’ndan sonra Türklerle Rumlar mübadele edilmiş (Değiştirilmiş) ve Çağman’daki Rumlar Yunanistan’a gitmişlerdir. Rumlardan sonra Çağman hazine arazisi olmuş, daha sonra da Serdaroğlu ailesi tarafından satın alınmıştır.


Yeşilce'nin Tarihi (Yeşilce Adı Nereden Geliyor)
Yavadı’nın tarihine girmeden önce “YAVADI” ve “BERİ” adlarının ne zaman ve niçin verildiğini araştırdık. Bu konuda bir takım söylentiler tespit ettik