2012-2013 Dönemi Eğitim Bursuna Katkı Sağlayan Aydınlık Yüzlerimiz AYDIN ERARSLAN
ÇETİN ÖNAL
DÜNDAR ERARSLAN
HAYATİ ERDÖNMEZ
KAZIM ERARSLAN
METİN ÖNAL X 5
MUSTAFA KAYA X 3
NUSRET DEMİRCAN X 2
YENER ÖNAL X 3

Üye İsmi

Parola


Latife Erarslan - Di GelKadınlar GünüDrum Kitchen Kaleden Kaleye Şahin Uçurdum
Yeşilce Destanında İkinci Perde!
Basında Yeşilce
Yeşilceliler, 96 öğrenci kapasiteli Mesudiye tarihinin ilk Yüksek Öğretim Öğrenci Yurdunu yaptırarak, yüksek okul öğrencilerine modern bir barınma mekanı sundular.

Ordu Mesudiye Yeşilce beldesi bir destan yarattı. Ama tamamen gerçeklerle dolu olan bir destan.... İlkokulun bile öğrencisiz nedeniyle yıllardır kapalı olduğu Yeşilce de bir yüksek okulu açılması için şanlı bir mücadeleye giriştiler. Yediden yetmişe, Almanya`dan İngiltere`ye Mesudiye`den Samsun`a, Ankara`dan İzmir`e kadar dünyanın dört bir yanına dağılmış tüm Yavadılılar, bu mücadelede biz de varız dediler. 19 Mayıs Üniversitesi Mesudiye Meslek Yüksek Okulu, 2002 yılında öğretime başlayınca, açılması düşünülen Turizm ve Otelcilik bölümü için çözüm aranırken, Yeşilceliler, "Yüksekokulun turizm bölümünü biz Yeşilce de yapalım " diyerek talip oldular. 2002 yılının rakamları ile bir trilyonu aşan bir meblağa çıkacak olan Yüksekokula talip olmak cesaret istiyordu. O esareti Yeşilceliler gösterdiler. Sadece cesaretle yetinmediler. Uğraştılar, Yeşilceli yaşlı kadınlar kefen parası için bir köşeye ayırdıkları Dünyalıklarını bile Yüksekokula bağışladılar.

Yüksek Okulun öğretime açılabilmesi için öncelikle okul binası gerekiyordu. Eski okul en kısa sürede tepeden tırnağa tamir edilerek, modern bir okul haline getirildi. Öğrencilerin uygulama yapacağı bir otele ihtiyaç vardı. Yeşilce İmece vakfı, otelin mülkiyetini yüksek okula verdi. Yeşilceliler, oteli Antalya`daki 3 yıldızlı oteller gibi modern bir duruma getirdiler. Üçüncü ve çok önemli aşama ise, yüksekokul da okuyacak kız ve erkek öğrenciler için, öğrenci yurdu gerekiyordu. Yurt olmazsa öğrenciler, kayıt yaptırmaz ve okul eğitime başlayamaz. 2003 yılı içinde 96 kişilik öğrenci yurdunun temeli atıldı. 2004-2004 öğretim yılına yetiştirilerek, Yüksekokul öğrencilerinin Yeşilce de kalması sağlanmış oldu.

25 Eylül günü yapılan yurt açılışı nedeniyle çok sayıda Yeşilceli farklı şehirlerden Yeşilce ye gelerek, Yeşilce destanının ikinci perdesinin sahnelendiği tarihi törende yerlerini aldılar.

Açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başlarken, ilk sözü Yeşilce yöresi eğitim ve kültür derneği başkanı Kayhan KAYA yaparak, açılışa katılan katılımcılara teşekkür ederek, "Turizm ve Otelcilik bölümü ile Yeşilce ye Turizm geldi. Dayanışmanın en güzelini tüm Yeşilce Dernek başkanları, İmece Vakfı ve Yeşilceliler gösterdi " dedi.

Oktay EKŞİ (Dünya Basın Konseyleri Birl. Bşk.) Yeşilce` ye değer veren, gelişmesi için çaba gösteren herkese teşekkür ederek, "Yeşilce, Mesudiye`ye değil, Türkiye`ye örnek olma kararlılığını sürdürecektir. " Dedi. Oktay EKŞİ, yurdun yapımında emeği geçenlere teşekkür belgesi verdi.Yeşilce Belediye Başkanı Yekta AYDIN, Fikri TAŞTEMEL` e,Yılmaz KORKMAZ` a, Lütfi ÖNAL` a Mesudiye Kaymakamı Kemal YILDIZ` a, Kayhan KAYA` ya teşekkür plaketlerini verdiler.

Yrd.Doç. Dr. Baki AKSU Yeşilce bir yere geliyorsa, bunu Yeşilcelilere borçludur. Bu programın Yeşilce`ye açılmasını sağlayan değerli büyüğümüz Sönmez YILMAZ`ı rahmetle anıyoruz. 2002 yılından bu yana okulumuz çok güzel mevkie geldi diyerek okul için çalışma yapan herkese teşekkür etti.

Yekta AYDIN (Yeşilce Belediye Başkanı): Yeşilce tarihinde bunu bir dönüm noktası olduğunu belirterek, "Bu güzelliği bize getiren, emek veren herkese teşekkür ederim. Emekli bir öğretimci olarak eğitiminin önemini belirtmek istiyorum. Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, on yıl sonrasını düşünüyorsan fidan dik,yüz yıl sonrasını düşünüyorsan insan eğit. Bu yurdumuza, Türkiye`nin her köşesinden gencimiz gelecektir. Bugün acıyı ve sevici bir arada yaşıyoruz. Değerli büyüğümüz Behiç EKŞİ`yi kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Mesudiye de lise öğrencilerine yurt yaptıran Yılmaz KORKMAZ`a teşekkür ediyorum " dedi.

Kemal YILDIZ (Mesudiye Kaymakamı) Yeşilce` de Sönmez YILMAZ Öğrenci Yurdunun açılışında bulunmaktan kıvanç duyuyorum ve değerli belediye eski başkanımız Sönmez YILMAZ` ı rahmetle anıyorum. Eğitimin kalitesini arttırmak için elimden geleni yapacağım. Eğitime gönül veren herkese teşekkür ediyorum " dedi.

Sönmez YILMAZ Öğrenci Yurdu 96 yataklı, bu yurdun erkek bölümüne Lütfü ÖNAL Erkek Yurdu, kız öğrenci bölümüne de Fikri TAŞTEMEL Kız Yurdu adı verildi. Açılış töreni takiben, yüksek okul uygulama otelin de açılış münasebetiyle düzenlenen yemeğe tüm katılımcılar iştirak etti.

Ordu Mesudiye gazetesi olarak, Yeşilce` de Yüksek Okul açılması için önderlik eden, maddi destek veren, çaba harcayan tüm Yeşilce` lileri ve Yeşilyurt Mahallelileri kutluyor; en kısa zamanda Yeşilce` de Yeşilce İlköğretim Okulu`nun da açılmasını diliyoruz...
 İsim fetişizmi [Oktay Ekşi, Hürriyet]
 17 belediye başkanı izledi, [Yalçın Bayer, Hürriyet]
 TEMA'nın başarısı [Hürriyet]
 Şenlik Ateşini Yeşilceliler Yaktı
 Yeşilce beldesine yüksekokul dopingi
 Köydeki üniversite [Sabah]
 Eğitime Adanan hayatlar
 Gel de sevme bu ülkeyi ve insanını
 İlkokulu bile olmayan beldeye yüksekokul açtırmayı başardılar.
 Artık Yeşilce`ninde Bir Sahnesi Var
 Yeşilce Destanında İkinci Perde!
 Yeşilce Köykent`ten Hizmet Bekliyor
 Gençler Doludizgin
 14. Yeşilce Şenliğinin Hazırlıklarına Başlandı