2012-2013 Dönemi Eğitim Bursuna Katkı Sağlayan Aydınlık Yüzlerimiz AYDIN ERARSLAN
ÇETİN ÖNAL
DÜNDAR ERARSLAN
HAYATİ ERDÖNMEZ
KAZIM ERARSLAN
METİN ÖNAL X 5
MUSTAFA KAYA X 3
NUSRET DEMİRCAN X 2
YENER ÖNAL X 3

Üye İsmi

Parola


Latife Erarslan - Di GelKadınlar GünüDrum Kitchen Kaleden Kaleye Şahin Uçurdum
İlkokulu bile olmayan beldeye yüksekokul açtırmayı başardılar.
Basında Yeşilce
İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi`nde yardımcı doçent olarak görev yaparken üç yıl önce Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi`ne bağlı Mesudiye Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü`ne geçici görevle atanan Cihan Erdönmez ve aynı fakültenin peyzaj mimarlığı bölümü mezunu eşi İ. Müge Erdönmez, bir eğitim mucizesine imza attılar. Erdönmez çifti, Ordu`ya bağlı Mesudiye ilçesinin Yeşilce Beldesine hiç kamu kaynağı kullanmadan sadece yöre halkından mali, fiziki destek alarak iki yıllık turizm ve otel işletmeciliği programı açtılar. Erdönmez akademik altyapıyı Müdür Yardımcılığı görevini yürüten eşiyle birlikte oluşturduklarını ancak maddi ve fiziki altyapının tamamıyla Yeşilce Belde halkının örnek desteğiyle sağlandığını dile getirdi.

Yeşilin her tonunun bulunduğu, bol oksijenli Karadeniz yaylalarını çok sevdiklerini ve bu yörenin sıcak kanlı insanlarına, eğitim gibi önemli bir konuda hizmet vermekten büyük mutluluk ve gurur duyduklarını belirten Cihan Erdönmez, 1940`lı yıllarda köy enstitülerinde yaşanan şevk ve heyecanı hatırlatan hikayeleri DÜNYA`YA anlattı. Üç yıl içinde Yeşilce Beldesi halkıyla el ele vererek 2 yıllık "Turizm ve Otel İşletmeciliği " programını hayata geçirebildiklerini kaydeden Erdönmez, şunları söyledi?

Belediye Başkanı Tetikledi
"Türkiye`nin bir çok yöresinde olduğu gibi ekonomik nedenlerle yaşanan göçten Yeşilce de payını almış ve 1960 sonrasında hızla nüfus kaybetmiş. Fark şu ki, Yeşilceli, Yeşilce`den ayrılsa da, Yeşilce`yi düşünmeyi bırakmamış. Yörelerini kalkındırmak için pek çok yol denemişler. İşte bu denemelerden biri de, Mesudiye Meslek Yüksekokulu`nun kurulmasıyla başladı. Yüksekokul 2002-2003 akademik ders yılında 2 programla Mesudiye İlçe Merkezinde faaliyete geçti. 2003-2004 hazırlıkları sırasında dönemin Yeşilce Belediye Başkanı Sönmez Yılmaz, Yeşilce halkı olarak yeni açılacak bir programın her türlü sorumluluklarını üslendiklerini bize iletti. İşte bu istek ve öneri bizi tetikledi ve o yöne kanalize etti "

Erdönmez, yeni bir programın açılmasına üniversite bütçesinin müsait olmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Ancak Yeşilce halkının sesi de pek kulak arkası edilecek türden değildi. Yaptığımız pek çok görüşmede, bu isteğin ciddi olduğunu ve Yeşilce Halkının verdiği sözü tutabileceğini anlamıştık. İstanbul ve Ankara`daki Yeşilceliler konuya çok sıcak yaklaşıyorlardı. Daha ilk anda milyarlar bağışlamaktan söz edenler vardı. Biz de bu konuya ciddi eğilmeye başladık. Ancak hala yanıtsız bir soru vardı: Hangi program? "

Uygun bir program belirlemek amacıyla ÖSS kılavuzunda yer alan bir bir gözden geçirdiklerini belirten Erdönmez, şöyle devam etti:

"Pek çok cazip program vardı; Ancak, yöreyle bağlantı kurmalıydık. İşte o anda, Yeşilce ve komşu beldesi Topçam yaylalarının Bakamlar Kurulu kararı ile 1998 yılında "turizm merkezi " ilan edildiğini hatırladık. Gerçekten de, bu yaylalar görülmeye değer güzelliklere sahipti. Üstelik Yeşilce belde merkezinde Yeşilce İmece Vakfı tarafından yaptırılmış bir otel bulunmaktaydı. Ne var ki yörede turizmin adı var, kendisi yoktu. İşte bu nedenlerle, beldede yüksekokula bağlı bir turizm ve otel işletmeciliği programı açılabileceği kararını verdik.

Ancak bu kararın uygulamaya aktarılması, bazı şartların yerine getirilmesine bağlıydı. Bunlar;
1- Programın teorik derslerinin yürütüleceği en az 4 derslikli, bilgisayar salonlu, öğretim elemanlarının kullanacağı odalar olan bir okul binası
2-programın uygulamalı derlerinin yürütülebileceği, çağın gerçeklerine uygun bir otel binası ve
3- Öğrencilerin barınma gereksinimlerinin karşılanacağı bir yurt binası
sağlanmalıydı. Bir belde halkı tarafından karşılanması güç ve hatta neredeyse olanaksız olan bu koşulları, Yeşilce halkına olanca yalınlığı ile aktardık. Söz konusu ağır koşulların onları yıldıracağını düşünüyorduk. Ama tam tersi oldu. Bütün koşullarımızı kabul ederek heyecanla kolları sıvadılar. Bir yıl gibi bir sürede, hiçbir kamu kaynağı kullanmadan istenenler yerine getirildi "

Cihan Erdönmez bu okul ve otelin aynı zamanda Mesudiye ve çevresindeki yaylaların turizme açılmasına öncülük ettiğini de vurguladı.

İşte Yeşilceliler`in Yaptıkları
1- Eskiden ilk okul olarak kullanılan bina restore edilerek; gerekli donanımla şöyle düzenlendi:
a- Her birinde video, projektör, bilgisayar, tepegöz ve dia makinası bulunan dört adet derslik.
b- 30 adet dayalı döşeli öğretim elemanı odası
c- 20 bilgisayarlı bir adet bilgisayar salonu (ağ donanımlı ve internet bağlantılı)
d- Bir adet idari büro
e- 1 adet kantin
f- 1 adet kütüphane odası
2- Yeşilce İmece Vakfı oteli yeniden onarılıp, yenilenerek çağdaş bir turizm ve otel işletmeciliği uygulamalı eğitimi verilebilecek konuma getirildi.
3- 48`i kız 48`i erkek öğrenci için olmak üzere toplam 96 yatak kapasiteli bir öğrenci yurdu.
4- Yüksekokul merkezi ile Yeşilce arasındaki öğretim elemanı ulaşımını sağlama üzere yüksekokul kullanımın tahsis edilen bir adet binek aracı.
5- Bütün bunların yapılması için bir belde halkı tarafından var olan tesislerle birlikte yükseköğretime aktarılmış 1 trilyon TL`nin üzerinde kaynak.
 İsim fetişizmi [Oktay Ekşi, Hürriyet]
 17 belediye başkanı izledi, [Yalçın Bayer, Hürriyet]
 TEMA'nın başarısı [Hürriyet]
 Şenlik Ateşini Yeşilceliler Yaktı
 Yeşilce beldesine yüksekokul dopingi
 Köydeki üniversite [Sabah]
 Eğitime Adanan hayatlar
 Gel de sevme bu ülkeyi ve insanını
 İlkokulu bile olmayan beldeye yüksekokul açtırmayı başardılar.
 Artık Yeşilce`ninde Bir Sahnesi Var
 Yeşilce Destanında İkinci Perde!
 Yeşilce Köykent`ten Hizmet Bekliyor
 Gençler Doludizgin
 14. Yeşilce Şenliğinin Hazırlıklarına Başlandı