2012-2013 Dönemi Eğitim Bursuna Katkı Sağlayan Aydınlık Yüzlerimiz AYDIN ERARSLAN
ÇETİN ÖNAL
DÜNDAR ERARSLAN
HAYATİ ERDÖNMEZ
KAZIM ERARSLAN
METİN ÖNAL X 5
MUSTAFA KAYA X 3
NUSRET DEMİRCAN X 2
YENER ÖNAL X 3

Üye İsmi

Parola


Latife Erarslan - Di GelKadınlar GünüDrum Kitchen Kaleden Kaleye Şahin Uçurdum
Gel de sevme bu ülkeyi ve insanını
Basında Yeşilce
Amanın yandık bittik eridik filan derken bir haber geliyor bir yerden insanın yüreği yağ bağlıyor. Bu ülkeye, bu ülke insanına olan sevgisi saygısı hayranlığı bir anda gaza geliyor, katmerleşiyor. İşte bizim çocuklardan, Merkez Haber Ajansı`nın iki cevval muhabirinden Özlem Yurtçu ve İlhan Demircioğlu`ndan gelen haber de andığım tarzda. Gelip anlattılar kıvançla. Ben de dinledim, sevdim, sevindim. Hadi paylaşalım siz de sevinin..

İmece usulü üniversite
Beldenin sırtlarında bulunan ormanlık alanın av turizmine de açılması nedeniyle öğretim görevlileri, öğrencilerle birlikte bu bölgede sürek avı yapmayı planlıyor. Yaşadıkları yerde doğal hayatla iç içe olma şansını pek fazla yakalayamayan gençler, bu sayede turizmin öteki yüzü olan avcılığı da uygulamalı öğrenmiş olacak.
Ordu`nun Mesudiye ilçesine bağlı Yeşilce beldesi halkı, tüm Türkiye`ye örnek olacak bir dayanışmayla kendi imkânlarıyla 1 trilyon liraya yakın para toplayarak `ilkokul dahi olmayan` köylerine üniversite getirmeyi başardılar. Yeşilce Yöresi Eğitim ve Kültür Derneği aracılığıyla tüm Türkiye`deki hemşehrilerinden para toplayarak eğitime yatırım yapan Yeşilceliler, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi`ne bağlı Mesudiye Meslek Yüksek Okulu`nun Turizm ve Otelcilik Programı`nı geçtiğimiz öğretim yılı beldelerine kazandırdılar. 25 öğrencisiyle kış mevsiminde nüfusu bine düşen belde halkına adeta neşe kaynağı olan yüksek okulda, İstanbul, Samsun, Ordu, Sinop hatta Muğla dahil Türkiye`nin pek çok yerinden okumak için beldeye gelen `jöleli saçlı, dövmeli` gençler, Bakanlar Kurulu kararıyla iki yıl önce turizm bölgesi ilan edilen yörede geleceğin turizmcileri olmak için ter döküyor.

Okulun her şeyi tam

Öğrenciler, uygulamalı derslerde de sıkıntı çekmiyor. Çünkü köyde bulunan 25 yatak kapasiteli Yeşilce İmece Vakfı Oteli`nde mesleklerine dair pratik yapma şansı da buluyorlar.
Okulun 200 metre yakınında bulunan 96 yatak kapasiteli yurtta kalan öğrenciler, sosyal faaliyet alanları dışında hiçbir eksiklerinin olmadığını ve hayatlarından son derece memnun olduklarını ifade ediyor. 8 derslikli yüksek okulda, uygulama oteli dışında bilgisayar laboratuvarı, basketbol sahası, kütüphane ve kültür merkezi de yer alıyor. 19 Mayıs Üniversitesi Mesudiye Meslek Yüksek Okulu Müdür Yard. Doç. Dr. Baki Aksu, öğrencilerin köy ortamında bulunmalarına rağmen uyum problemi yaşamadıklarını belirterek "13 öğretim görevlisi kadromuz var. Altyapı anlamında ufak tefek şeyler dışında eksiğimiz yok. Hocalarımızla öğrencilerimiz arkadaş gibi. Neredeyse gece gündüz birlikte vakit geçiriyorlar" diye konuşuyor.

Sürek avına da çıkacaklar

Okul yönetimi, öğrenciler arasında bir de anket yaparak onların isteklerine de kulak vermiş. Araştırmaya göre öğrenciler, en çok İngilizce kursu, sinema, sanatsal faaliyetler, tarihi dokusu olan çevrede geziler ve köy halkıyla ortak aktivitelerde bulunmak istiyor.
Okulda Turizm derslerine giren Öğretim Görevlisi Ahmet Murat Aksoy, İngilizce kursu ve mini sinema için çalışmaları sürdürdüklerini, birkaç ay içinde bu faaliyetleri başlatacaklarını söylüyor.
Beldede bulunan vakıf otelinin aslında 7 yıldır hizmet verdiğini söyleyen Aksoy, okul açıldıktan sonra otelde, dernek aracılığıyla toplanan paralar sayesinde 320 milyar lirayı bulan tadilat çalışması yapıldığının altını çiziyor. Aksoy, beldenin sırtlarında bulunan ormanlık alanın av turizmine de açıldığını belirterek "Öğrencilerle birlikte bu bölgede sürek avı yapmayı planlıyoruz. Yaşadıkları yerde doğal hayatla iç içe olma şansını pek fazla yakalayamayan gençlerimiz, bu sayede turizmin öteki yüzü olan avcılığı da uygulamalı öğrenmiş olacak" diyor.

Okur yazarlık oranı yüksek

Türkiye`de okur-yazarlık oranının en yüksek olduğu 5 beldeden biri olan Yeşilce`de, diğer illere göç verilmesi nedeniyle yeterli sayıda öğrenci bulunmadığı için ilköğretim okulunun kapısına kilit vurulmak zorunda kalınmış.
Yeşilce Yöresi Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Kayhan Kaya, Topçam ve Yeşilce`nin turizm bölgesi ilan edilmesiyle birlikte Yeşilceliler`in beldelerine yüksek okul getirebilmek için örnek bir çaba gösterdiğini vurguluyor ve "Devletten bir torba çimento dahi almadan okulumuzu, öğrenci yurdumuzu ve otelimizi yaptık. Yeşilce halkı kefen parasını çıkarıp bu okulun yapımı için bağışladı. Mesudiye dışında yaşayan hemşehrilerimiz de kısa sürede organize olarak bir trilyon lira gibi büyük bir parayı toplayarak eğitimin hizmetine sundular" diyor. Kaya, okul ile yurt arasında kalan Orman İşletme Müdürlüğü`ne ait iki lojman binası ile bir arsayı da dernek olarak satın alıp üniversitenin hizmetine sunmayı planladıklarını, bunun için de yeniden bağış toplama faaliyetlerine başlayacaklarını belirtiyor.

Savaş Ay, Sabah, 29.10.2004 
 İsim fetişizmi [Oktay Ekşi, Hürriyet]
 17 belediye başkanı izledi, [Yalçın Bayer, Hürriyet]
 TEMA'nın başarısı [Hürriyet]
 Şenlik Ateşini Yeşilceliler Yaktı
 Yeşilce beldesine yüksekokul dopingi
 Köydeki üniversite [Sabah]
 Eğitime Adanan hayatlar
 Gel de sevme bu ülkeyi ve insanını
 İlkokulu bile olmayan beldeye yüksekokul açtırmayı başardılar.
 Artık Yeşilce`ninde Bir Sahnesi Var
 Yeşilce Destanında İkinci Perde!
 Yeşilce Köykent`ten Hizmet Bekliyor
 Gençler Doludizgin
 14. Yeşilce Şenliğinin Hazırlıklarına Başlandı