2012-2013 Dönemi Eğitim Bursuna Katkı Sağlayan Aydınlık Yüzlerimiz AYDIN ERARSLAN
ÇETİN ÖNAL
DÜNDAR ERARSLAN
HAYATİ ERDÖNMEZ
KAZIM ERARSLAN
METİN ÖNAL X 5
MUSTAFA KAYA X 3
NUSRET DEMİRCAN X 2
YENER ÖNAL X 3

Üye İsmi

Parola


Latife Erarslan - Di GelKadınlar GünüDrum Kitchen Kaleden Kaleye Şahin Uçurdum
Yeşilce Şenlikleri

Yeşilce 500 yıla dayanan geçmişiyle bu geçmişe sığdırdığı güzellikleriyle Ordu`nun Mesudiye ilçesine bağlı şirin bir belde.

Yeşilce, 1990 yılından bu tarafa farklı bir heyecana ev sahipliği yapıyor. 1988 yılında bir grup Yeşilce sevdalısı Kültür ve yayla şenliklerini düzenlemeye karar verdiklerinde bu günkü aşamaya geleceğini düşünmemişlerdi kuşkusuz. Aslında köyde yapılan kısa bir gözlem değişim hakkında azda olsa bilgi veriyor.

Yıllar süren çabalar sonucu yurdun hatta dünyanın dört bir yanına dağılan Yeşilceliler her yaz bir araya gelmeyi başarmış. Şimdi her yıl bu birlikteliği adeta yeniden tanışmanın coşkusunu yaşıyorlar. Tıpkı Karadeniz insanının tüm sıcaklığını yansıtan diğer yayla şenliklerinde olduğu gibi.

Şenlik Yeşilce`nin merkezinde başlıyor uçsuz bucaksız yeşilin hakim olduğu yaylalara kadar uzanıyor. Genç yaşlı herkesin dilinde aynı sözcük, amaç dostluk ve dayanışma, bağları güçlendirip gelecek kuşaklara aktarmak. Yörenin turizim için pilot bölge seçilmesi sayesinde son bir kaç yıldır yapancı turistler içinde yaylalar uğrak yeri.

Yayla insanı misafir ağırlamayı seviyor. Yıllardır şenliklerine katılan kendi tabirleriyle vosvoscu dostları Yeşilce insanının gönlünde ayrı bir yere sahip.

2000 yılı şenliklerinin ana teması barıştı ve hem araçlar hemde insanlar barışı sembolize ettiler bu kez. Bu sayede yurdun değişik yörelerinden gelen vosvos dostları farklı bir kültüre ayak uydurmanın keyfini çıkardılar.

Yeşilce sadece havası ve suyuyla farklı değil. Şenlik organizazyonu gençlerin elinde. Yaşları 15 ile 25 arasında hepsi büyük şehirlerden tatilini geçirmek için geliyor memleketlerine. Yeri geliyor seslerini duyurmak amacıyla çıkardıkları dergileri satıyor yeri geliyor hazırladıkları gösterileri sunuyor.

Yayla halkı her ne kadar gündelik işlerin peşinde koşsada bazı şeylerin değiştiğini onlarda biliyor. Yaylalar vosvos tutkunları sayesinde sadece davul zurna ve kemençe sesine değil orkestranın ritminede alışık.