Üye İsmi : Parola :

Üye Ol | Parolamı Unuttum
Benim Akrabalarım!
Forum  >  Tükan Önü  >  Demli Çay Evi
YORUM EKLE
Hüseyin Suat Arıcan
11 Şub 2014 22:15

Üyeye Özel Mesaj At
Üye'nin Kişisel Sayfasına Git
Benim Akrabalarım!
Benim akrabalarım yalnızca soyadımı taşımazlar.
Biz çağdaşlığın, medeniyetin, Atatürkçülerin, halkçıların, Cumhuriyetçilerin soyundan geliriz. Kaygımız, endişemiz, mesuliyetimiz yalnız kan bağımızla kalmaz.
Biz memleket için, millet için, inancımız için, gelecek için endişe ederiz.
Sadece ablamla, halamla, teyzemle evli olanlara enişte demem. Benim eniştelerim fikirlerimle, duygularımla, hayallerimle, ideallerimle de evlidir…
Ben yalnızca atalarımın soyundan gelenlere amca demem… İlkeleriyle yol gösteren, fikirleriyle ufkumu aydınlatanlar da benim amcalarım. Benim amcalarım, aydınlardır, öncülerdir, devrimcilerdir, yurtseverlerdir…
Sadet ve mutluluğu, özgürlüğü, yorgunluğu ben yalnız yeğenlerimle, evlatlarımla paylaşmam. Benim derdim toplumsaldır, sınıfsaldır, insancıldır.
Fikrimiz de biridir, vicdanımız da birdir, irfanımız da… Sevdamız da bir ideallerimizde… Çıkarlarımız, üzüntümüz, sevincimiz bir…
Ben insanla akrabayım, sorunuyla, çözümüyle, büyük insanlıkla…
Tabiat sevgisi, çevre dostluğu beni hemşerimle akraba yapar. Bazen Çatak, bazen Abudam, bazen de Buzluğa doğru atarım kendimi. Kabaktepe, Çukuralan, Kızılağaç, Tekmezar, Çambaşı…
Gördüğümüz, duyduğumuz, hislerimiz kardeş yapar bizi…
Ben yalnız hısım diye sevmem kimseyi… Zarafet, incelik, nezaket çeker beni.
Yalnız akrabam diye saymam insanın hatırını. Erdem, ilke, prensip, değer, sadakat, görgü ve bilginin hatırından geçemem.
Elbet etrafımda akrabalarım vardır… Ama ben yalnız yaşamam köyümde, kentimde, kasabamda. Esnafım, doktorum, hemşirem, öğretmenim, çöpçüm, sucum, sütçümledir bağım…
Kuzenlerim benim için çok kıymetlidir, ancak ben bir taraftarım… Bir milletin mensubu, gazi bir dedenin torunu, köy enstitüsü mezunu ahbabımdır benim.
Ben yalnız kan bağıyla değil, gönül bağıyla bağlıyım hemşerilerime. Hem söyler, hem dinlerim. Hem üzülür, hem sevinirim. Hem coşar, hem de dinerim.
Ben yalnız kan bağıma güvenmem; bütün halkımadır güvenim.
Hüseyin Suat Arıcan
02 Mar 2014 22:03

Üyeye Özel Mesaj At
Üye'nin Kişisel Sayfasına Git
1

Toplam 1 yorum 1 sayfada listeleniyor